Různé rasy beaglů

 

V dřívější době jsme měli tři variety beagla, říká R.B.Lee. Většina beaglů byla krátkosrstých, byli tu však i hrubosrstí a drátosrstí. V Gentlema s Magazine z roku 1650 popisuje Bloome ony tři rasy beaglů. Northern Beagle (severního beagla), středně velikého, velice rychlého psa, Kerry-Beagla a Cat-Beagla( kočičího beagla), který má méně než 35 cm v kohoutku.O této rase říká Bloome, že tito malí, ale dobře stavění psi mají harmonický hlas. Mají bílou srst s černým nebo šedým tečkováním a černými plotnami, k tomu přistupují žluté nebo oranžové znaky. Psi byli tedy stejně zbarveni jako luzernský honič nebo Bleu de Gascogne.

Northern a southern beagle: V Centralblatt für Jagdt und Hundeliebhaber z roku 1894 píše nejmenovaný autor:"jsou známy dvě variety beaglů, severní a jižní. Severní je větší a svalnatější, jižní je věrné deminium (zdrobnělina) Old Southern Hounda, to znamená těžkého honiče s mohutnýni závěsy, který získal ještě něco málo z foxhounda, ovšem blíží se spíše starým francouzským rasám. Jižní byli vyšlechtěni do výšky 35 - 40 cm. Po určité časové období byl jejich chov dokonce téměř všude opomíjen. Nyní je opět lepší, pravděpodobně proto, že vzrostl chov beagla mimo Anglii tím, že se od nedávna často používají v Americe a Francii". South - Country beagle byl nízkonohý a byl těžký, měl dlouhé závěsy (uši) a hluboký hlas ( byl evidentně velmi podoben basetovi). North - Country beagle byl jemnější, silnější a živý, s výškou v kohoutku mezi 5 a 22 palci ( 13 - 56 cm).

Kerry beagle: tento pes vyšlechtěný v Irsku byl beaglem pouze podle názvu, vždyť měl kohoutkovou výšku okolo 60 cm. Většinou byl černotříslový (black and tan), tu a tam se objevoval v tříslové barvě nebo žlutohnědé a podobal se lehkému bloodhoundovi. Hauck považuje Kerry beagla za vedlejší větev starého bloodhounda nebo za psa francouzského původu. Richardson píše v roce 1851 o Kerry beaglovi,  že je jemným, elegantním psem , zhruba 26 palců( 66 cm) vysokým, vyjímečně dosahují někteří psi 28 palců. Má dlouhé, převislé uši a je téměř k nerozeznání od bloodhounda. Kerry beaglové byli používáni k lovu jelenů. Daniell O' Connel o nich říká, že mají vzhled lorda kancléře s desetinásobkem jeho poctivosti. Lee publikoval obrázek čtyř psů, mezi nimiž a tehdejším bloodhoundem je sotva patrný rozdíl, a Lee říká, že tato rasa upadne v zapomění. V tom měl pravdu,  tento beagle již neexistuje.

Elisabeth - beagle: Královna Alžběta I. chovala jedno zvlášť malé plemeno beaglů.V její smečce byli psi s výškou v kohoutku pouhých 18 cm. Průměrná výška činila cca 22 cm.Tito trpaslíci měli, jak dosvědčuje více autorů, místo v jednom palčáku. Celá smečka mohla být přepravována v kapsách sedla koně. vzhledem k vysokým hlasům byli tito psi nazýváni "Singing beagles".Podobní trpasličí beaglové byli během vlády královny chováni v mnoha šlechtických zámcích. Byli nazýváni Rabbit beagle (králičí beagle), Pocket beagle (kapesní beagle), Glove beagle (rukavicový beagle), Dwarf beagle (trpasličí beagle), Lapdog beagle (malinký beagle) nebo také podle jména královny Elisabeth beagle. Tito trpaslíci v průběhu 19. století beze zbytku zmizeli. V roce 1890 zachvátila témeř celý stav psinka. Standart z roku 1890 již tuto rasu neuvádí.

starbea3.JPG (30806 bytes)

Beaglové,nakreslil J.A.Petersen ( Ze SHSB, svazekVI)

Zpět na hlavní stranu